Przejdź do treści

Poduszki dekoracyjne- jak wybrać odpowiednie?

Po przeczytaniu wcześniejszego wpisu wiesz już, że dekoracje do wnętrz pełnią nie tylko funkcję ozdoby. Ważną rolę we wnętrzach pełnią m.in. tekstylia. Bez nich dom sprawia wrażenie pustego i mało przytulnego. A przecież w swoim „m” lubimy czuć się dobrze, bezpiecznie i ciepło. To zadanie powierzyć można zatem zasłonom, dywanom, tapicerce, pledom i poduszkom dekoracyjnym. Ważne jest, aby wszystkie elementy były dobrze skomponowane i nie wprowadzały wizualnego chaosu. Zajmijmy się dziś tymi ostatnim- jak dobrać odpowiednio poduszki dekoracyjne, na co zwrócić uwagę?

Rozmiar

dekoracje wnetrz

Pierwsza sprawa, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to rozmiar poduszki lub wymiar poszewki i wkładu. Najpopularniejsze to: 40×40, 45×45, nieco rzadziej 50×50. Nietypowym, ale ciekawie komponującym się z pozostałymi rozmiarami, jest rozmiar poziomy: 30×50/60 cm. Dobrze jeśli poszewka jest nieco mniejsza od wkładu– całość wygląda o wiele korzystniej, lepiej się układa. Sprzyja też temu rodzaj wkładu- polecamy ten z pierza. Poduszka wygląda bardziej miękko, estetycznie i po pewnym czasie użytkowania nie będzie płaska- wystarczy co jakiś czas przewietrzyć i strzepać wkład. W kompozycji poduszek użyj kilku różnych rozmiarów, co będzie wyglądało ciekawiej, bardziej naturalnie i tym samym milej dla oka.

Nasze poszewki są w rozmiarze 44×44 cm, zatem idealnie pasują do wkładu 45×45 cm i pięknie prezentują się jako całość. Możesz też zamówić dowolny rozmiar po wybraniu konkretnego wzoru- zapytaj o szczegóły w wiadomości.

Styl wnętrza

poduszki dekoracyjne boho

Przy wyborze poduszek dekoracyjnych trzeba chwilę się zastanowić i wybrać te, które najlepiej będą pasować do wnętrza, a konkretnie do stylu- kolorystyki, materiałów, wyposażenia- który dominuje w Twoim „m”. Możesz trzymać się stonowanej kolorystyki- posadzka ściany i meble są w jasnym odcieniu np. w beżach, wtedy dodatki mogą stanowić subtelne dopełnienie całości. Wybierz poduszki dekoracyjne w beżu, ale o różnej intensywności lub z delikatnym wzorem, ewentualnie o różnej fakturze materiału. Stonowana baza wnętrza może być też dobrym tłem dla kolorowych, kontrastowych dodatków- jeśli zależy Ci na ich wyeksponowaniu.

Jeśli w Twoim mieszkaniu dominują ciepłe barwy, pozostań przy nich także przy wyborze poduszek dekoracyjnych. Na szarej sofie możesz połączy kilka kolorów, które wynikają z kolorystyki wnętrza. Mieszaj także wzory i wielkości, ale zachowaj umiar. Dobrze, gdy poszewki mają jeden wspólny motyw, np. tę samą bazową fakturę, ale na każdej inny geometryczny wzór lub- przykład nr 2- „motyw jungli”- dwie poszewki mają roślinne printy, a pozostałe mogą być gładkie, lecz w różnych odcieniach zieleni lub z delikatnymi zdobieniami takimi jak chwosty czy okalająca poszewkę na brzegach lamówka.

Ostatnimi czasy we wnętrzarskich trendach wyraźnie królują: styl boho, japandi, modern country life, sakandynawski, oraz eklektyczny (z dominującymi elementami vintage). Doskonale w te style wpisują się ciepłe, delikatne barwy a przede wszystkim odcienie ziemi- beże, brązy, przygaszona zieleń, ciepłe szarości, terakota. Poszewki dekoracyjne w takich właśnie kolorach, o gładkiej fakturze, lub z delikatnym wzorem będą doskonałym uzupełnieniem wnętrz we wspomnianych wcześniej stylach.

Materiały- jakość

poduszki dekoracyjne boho

Warto zwrócić także uwagę na jakość poduszek dekoracyjnych, na co wpływ ma m.in. rodzaj materiału z jakiego są wykonane oraz miejsce produkcji („made in China”(-), „made in Poland” (+)). Poszewki jako rękodzieła- wykonane własnoręcznie przez przez twórców w niewielkim nakładzie, lokalnie będą z pewnością o niebo lepsze pod względem jakości niż masowo dostępne egzemplarze za niewielką cenę. Jeśli masz okazję poznać producenta i produkt, to poświęć chwilę czasu- dzięki temu nabierzesz pewności co do jakości oferowanych artykułów. Wybieraj materiały naturalne (bawełna, len, wełna…).

Podsumowując: jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje wnętrze wyglądało na „skończone”, miło, przytulnie i ciepło koniecznie zainwestuj w dodatki, a przede wszystkim w tekstylia. Niezastąpione w każdym salonie i sypialni są poduszki dekoracyjne. Poświęć chwilę czasu i wybierz odpowiedni rozmiar poszewek; dopasuj wzory i kolorystykę do stylu wnętrza, a przede wszystkim zwróć uwagę na jakość– wybierz poszewki dekoracyjne szyte ręcznie u lokalnych twórców. Dzięki tym wskazówkom poduszki będą zdobić Twoje wnętrza przez dłuższy czas i oryginalnie dopełnią Twój dom!

Fot. Daria Szczygieł