Przejdź do treści

Po co dekorować wnętrza?

dekoracje wnetrz

Myślę, że każdemu z nas zależy na tym, aby czuć się dobrze w swoich czterech kątach; aby dom był przytulnym i bezpiecznym miejscem, do którego zawsze z chęcią chce się wracać. Ma na to wpływ wiele rzeczy- te bardziej przyziemne, fizyczne jak układ funkcjonalny, porządek, zapach, oraz te ważniejsze- ukochana osoba, rodzina, miłość, „ciepło”. Odczuciu przytulność i dobrego samopoczucia we wnętrzach sprzyjają na pewno dekoracje, które najlepiej gdy posiadają dodatkową funkcję prócz dekoracyjnej. Stanowcze nie mówimy „zbieraczom kurzu”. Poniżej kilka przykładów dodatków, które wg nas są niezbędne w każdym domu!

Tekstylia

dekoracje do wnetrz et voila

Nic tak nie ociepli wnętrza jak wszelkiego rodzaju tekstylia. Mam tu na myśli nie tylko pledy i poduszki, ale i także tapicerkę mebli, zasłony, dywany a nawet tekstylne dekoracje ścienne! Wspomniane elementy dopełniają styl wnętrza, wydzielają strefy i chronią posadzkę (dywany), sprawiają, że jest cieplej i wygodniej podczas drzemki (koce i poduszki) a słońce nie razi w oczy (zasłony). Tekstylia doskonale tłumią dźwięki, zatem wyciszają pomieszczenie i usuwają efekt echa.

Szkło

dekoracje do wnetrz szklo wazony

Szkło jako lustra, wazony, ale i także porcelana i ceramika są niezwykle ozdobnymi elementami wnętrza. Traktuje się je jako „wnętrzarską biżuterię”. Te przezroczyste będą lekkie i dodadzą wnętrzu nieco blasku; te kolorowe stanowić będą oryginalny akcent. Kolory warto dopasować do innych elementów wyposażenia. Wielkie wazony lub kompozycja kilku same w sobie są dekoracją. Inne warto od czasu do czasu wzbogacić żywymi kwiatami. Lustra rozjaśnią wnętrze oraz optycznie je powiększą. Dobrze jednak przemyśleć, gdzie je zawiesić, żeby wiedzieć co się w nim odbije.

Dekoracje ścienne

Puste a jeszcze na dodatek białe ściany to pierwsze, co sprawia, że wnętrze nie jest przytulne. Lustra, obrazy, plakaty, zdjęcia, sztukateria, kinkiety, półki ścienne a nawet ceramika mogą ozdobić ściany każdego pomieszczenia. Nie zapominajmy o tapetach i kolorowych farbach ściennych. Wybór konkretnej dekoracji warunkuje styl wnętrza i jego funkcja. Lepiej postawić na ozdoby oryginalne i unikatowe np. własnoręcznie namalowane obrazy lub pamiątki rodzinne niż powszechnie dostępne grafiki.

Rośliny

ozdoby scienne dekoracje scienne

Rośliny mogą być jak żywe obrazy niekoniecznie umieszczone na ścianie. Kwiaty sporych rozmiarów ustawione na podłodze lub komodzie pięknie prezentują się na tle ściany, a w towarzystwie lustra czy obrazu mogą stworzyć ciekawą kompozycję. Zieleń niezwykle ożywia wnętrza a jednocześnie wprowadza spokój– dobrze odpocząć od pracy, zagapiając się przez chwilę na rośliny. Ważne jest jednak, aby dobrze o nie dbać- odpowiedni często podlewać, przesadzać i przecierać z kurzu (o ile to możliwe).

W dekorowaniu wnętrz ważne jest, aby dopełnić wnętrze, tzn. dobrać tak dodatki, aby współgrały z całym wyposażeniem i kolorystyką- ze stylem. Unikajmy kiczu; postawmy na wyroby rękodzielnicze. Takie elementy mają większą wartość, są unikatowe i nie powtarzalne; mogą być stworzone na indywidualne zamówienie. Zakup rękodzieła dodatkowo wspiera działalność młodych lub/i lokalnych twórców. Eksperymentuj, ale pamiętaj, żeby nie przesadzić! A Ty czym ostatnio udekorowałeś swoje wnętrze?

Fot. Daria Szczygieł